الکتروکاردیوگراف

 
برای مشاهده جدول مقایسه ای دستگاه ذیل میتوانید به آدرس زیر مراجعه نمایید.
http://www.safirmed.com/website/ProductList.aspx?Prodid=18
 
هدف:
الکتروکاردیوگراف سیگنالهای الکتریکی مرتبط با فعالیتهای قلبی را تشخیص میدهد و یک ECG (یک منحنی ثبت شده بر روی محور ولتاژ زمان) تولید میکند. این گرافها برای تشخیص و کمک در درمان برخی از انواع بیمارهای قلبی و آریتمی ها استفاده میشوند.
از دستگاههای الکتروکاردیوگراف برای تشخیص اختلالات قلبی، مشخص نمودن پاسخ بیمار به دارو، روند کارکرد و یا تغییرات در عملکرد قلب استفاده میشود. الکتروکاردیوگرافهای چند کاناله سیگنالها را از 2 لید و یا بیشتر بخ صورت همزمان ثبت میکنند و غالبا به جای دستگاههای تک کانال استفاده میشوند.
الکتروکاردیوگرافهای چند کاناله مزیت های متعددی نسبت به تک کانالها دارند. آنها باعث ساده تر شدن و تسهیل تفسیر سیگنال ثبت شده از طریق امکان مقایسه لیدهای ثبت شده در همان ظربان قلب میشوند. در نتیجه اغلب، دقت تشخیص بهبود می یابد. بعنوان مثال، یک ضربان غیرطبیعی که در 2 و یا تعداد بیشتری از لیدها به طور همزمان شناسایی میشود میتواند یک آرتیفکت باشد بدون اینکه لازم باشد لیدها را تغییر دهیم.
الکتروکاردیوگرافهای چند کاناله در حالت اتوماتیک تمام 12 لید را میتوانند در حدود 12 ثانیه ثبت کنند که باعث صرفه جویی در زمان و کار میشوند.
بعضی الکتروکاردیوگرافها میتوانند اندازه گیریهای خودکار و تفسیر ECG را به عنوان یک ویژگی انجام دهند. دستاههای مفسردار سیگنالهای قلبی را تشخیص داده و آنها را با یک الگوریتم داخلی مقایسه میکنند و ECG بیمار را همراه با تفسیر چاپ میکنند. اندازه گیریها و تفسیرها بر اساس تجزیه و تحلیل مشابه پزشکان قلب میباشد اما به علت اینکه تفسیرهای کامپیوتری ممکن است نادرست باشد، این ویژگی باید بعنوان یک ابزار که میتواند به پزشک کمک کند در نظر گرفته شود و نه بعنوان جایگزین پزشک.
 
 مشکلات گزارش شده:
بخاطر اینکه الکتروکاردیوگرافها استانداردهای امنیتی الکتریکی دارند که منتشر شده و بوسیله تمامی تولیدکنندگان هم رعایت میشود، مشکلات کمی در مورد استفاده از آنها وجود دارد که اغلب آنها شامل آرتیفکت ها و نویزها میباشد.
علت های نویز الکتریکی: سیم های الکترود شکسته، تمیز کردن نامناسب الکترودها یا کاربرد نامناسب (برای مثال عدم آماده سازی مناسب سطح پوست)، حرکت بیمار، نزدیکی به خطوط انتقال برق یا تاثیر تجهیزات الکتریکی، جابجایی خط مرجع، و تاثیر پیس میکر یا تجهیزات تهاجمی که از پمپ های غلطکی استفاده می کنند (پمپ های قلبی ریوی، دستگاه CRRT).
اغلب الکتروکاردیوگراف ها ویژگیهایی دارند که این تاثیرات را کاهش میدهند. ویژگیهایی شامل: فیلترها که فرکانسهایی را که بوسیله حرکت بیمار و نزدیکی به خطوط برق ایجاد میشود را مسدود میکند، مدارهای که تاثیرات پیس میکر را شناسایی میکند، نشانگرهای دیداری که نشان میدهد تماس پوست و الکترود ضعیف است، و یک تنظیم کننده اتوماتیک خط مرجع که جابجایی خط مرجع را کنترل میکند. برای چک کردن تماس مناسب الکترود با پوست از یک امپدانس متر استفاده میشود.
جایگذاری نامناسب لیدهای ECG میتواند باعث شود شکل موج، غیر طبیعی بنظر بیاید. برای مثال اگر لید precordial خیلی بالاتر یا خیلی پایین تر از جایگاه مناسب خود نسبت به بطن چپ یا راست قرار بگیرد هیپرتروفی بطن چپ میتواند بوسیله الکتروکاردیوگراف دیده نشود. برای مقایسه ECG های یک بیمار در طی زمان های مختلف، تغییرات در جایگذاری الکترودها بیشترین اهمیت را دارد. تغییرات در موقعیت الکترودها میتواند باعث تفاسیر مختلف شود که شاید به علت شرایط قلب نبوده است.
عموما آماده سازی نامناسب و اتصال نامناسب و ضعیف الکترودها گزارش میشوند. محافظ روی چست لیدها تا قبل از زمان استفاده جدا نشوند و ابتدا به سیم های لید وصل شده و سپس به بیمار چسبانده شوند. در برخی مواقع ممکن است پوست به این چست لیدها حساسیت نشان دهد و واکنشهایی مانند تحریک حسی، کهیر، تحریک پوست و حساسیت های پوستی بوجود آید.
ضخامت دیواره قفسه سینه میتواند بر صحت تشخیص تاثیرگذار باشد؛ لیدهای precordial برروی دیواره قفسه سینه نازک ، حتی اگر بطور صحیح قرار بگیرند، ممکن است باعث تاثیر بر موج R در ECG و تشخیص اشتباه هیپرتروفی بطن شود.
بخاطر اینکه شکل موج ECG هر بیمار نسبت به بیمار دیگر متفاوت است و میتواند متاثر از دارو و آرتیفکت باشد، تفسیر ارایه شده توسط دستگاه فقط یک پیشنهاد است که بر پایه شرایط محدود برنامه تشخیصی گزارش میشود و تنها پزشک میتواند براساس وزن دهی به تمام عوامل قابل توجه تشخیص نهایی را بدهد.
 
 
توصیه های سفیر آگاهی
برای دانستن حداقل مواردی که باید در مورد خرید اینگونه دستگاهها رعایت نمود میتوانید به سایت سفیر آگاهی به نشانی www.safirmed.com و یا انتهای این مقاله، مراجعه نمایید که در اینجا  به برخی از آنها اشاره می‌نماییم.
الکتروکاردیوگراف چند کاناله باید توانایی ضبط 12 لید استاندارد را داشته باشد ( 3 عدد بایپولار، 3 تقویت شده یا تک قطبی و 6 سینه یا precordial). همچنین حداقل 3 کانال دیتا ECG همزمان داشته باشد اما قادر به دریافت ، نمایش و/یا پرینت همزمان تمامی 12 کانال باشد. همچنین باید بتواند تمام مقادیر پایه و زمانهای مربوطه مانند RR, PQ, QT, ATC, P, QRS, T و ضربان قلب را اندازه گیری نماید.
دستگاه باید نشانگرهایی برای وضعیت باتری، قطع شدن تماس الکترود ها، وضعیت دستگاه و آرتیفکت داشته باشد.
دستگاه باید توانایی ذخیره سازی شکل موج ECG برای بازیابی بعدی، چاپ و انتقال را داشته باشد. الکتروکاردیوگراف باید این امکان را داشته باشد که اطلاعات بیمار را توسط اپراتور دریافت کند. این اطلاعات باید حداقل شامل نام بیمار یا شناسه او، سن، جنسیت، وزن و قد بر روی هر رکورد باشد. همچنین هر رکورد باید شامل  تاریخ و زمان، تنظیمات حساسیت، سرعت چارت، و لیدی که رکورد از آن آغاز شده، باشد.
دستگاه باید یک پورت RS232 یا یک واسط دیجیتال مناسب دیگر داشته باشد تا بتواند با سایر الکتروکاردیوگرافها، کامپیوترها یا سیستم مدیریت اطلاعات ارتباط برقرار کند.
دستگاه باید بتواند به صورت همزمان حداقل 3 لید از شکل موج ECG را به صورت همزمان پرینت بگیرد و تنظیمات حساسیت 2.5، 5، 10 و 20  mm/mV را ارائه دهد. رکودرد معمولا دارای سرعت نمودار 5، 10، 25، و 50   mm/sec است.
الکتروکاردیوگرافهای مفسر دار علاوه بر موارد بالا، باید سیگنالهای الکتریکی مرتبط با فعالیتهای قلبی را شناسایی کنند، این سیگنالها را با یک الگوریتم داخلی مقایسه کرده و نسخه قابل چاپ  ECG بیمار را با تفسیر پرینت نماید.
دستگاه باید هم با باتری و هم با برق شهر کار کند. اگر دستگاه با باتری کار میکند ، باتری باید قابلیت شارژ مجدد داشته تا در هزینه های تعویض مکرر باتری صرفه جویی شود. باتری دستگاه حداقل 8 ساعت کار کند. دستگاهی که با باتری کار میکند باید یک نشانگر  کم شدن شارژ باتری داشته باشد که بطور واضح از بیرون دیده شود.
 
ملاحظات زیست محیطی:
برخی از دستگاه ها ممکن است ویژگیهای صرفه جویی در انرژی را ارائه دهند مانند باطری های قابل شارژ و خاموش شدن اتوماتیک دستگا یا حالت خواب برای وقتی از آنها استفاده نمیشود. کاربر نیز باید دستگاههای را که بدون کاغذ میتوانند کار کنند را بررسی کند.
 
سایر ملاحظات:
انتخاب مناسب الکتروکاردیوگراف بسیار متفاوت است و تواناییهای آن باید منطبق با نیازهای خاص مراکز درمانی باشد. الکتروکاردیوگراف چندکاناله که 3 تا 12 لید را بصورت همزمان ثبت میکند معمولا ترجیح داده میشوند. آنها باعث ساده تر شدن و تسهیل تفسیر سیگنال ثبت شده از طریق امکان مقایسه لیدهای ثبت شده در همان ظربان قلب میشوند. در نتیجه اغلب، دقت تشخیص بهبود می یابد.
این دستگاهها همچنین زمان رکورد و تفسیر را کاهش میدهند
چند ویژگی نیز باعث میشوند که الکتروکاردیوگرافهای تک کاناله برای استفاده در شرایط خاص مناسب باشند. از جمله سادگی، وزن کم، اندازه جمع و جور (برای مثال در موارد روشهای غربالگری، مانیتور کردن ورزش بیماران). علاوه بر آن قطعات یدکی دستگاههای تک کانال معمولا به راحتی در دسترس و ارزان هستند و سرویس این وسایل معمولا پیچیده نیست.
ترالی باعث سهولت بیشتر در حمل و نقل شده و یک مکان مناسب را برای کاربر ایجاد کرده و میتواند لیدهای یدکی، الکترودها و کاغذ رکورد را نگه دارد .
برخی از الکترو کاردیوگرافها برخی از آنالیزها را روی سیگنال ECG مانند اندازه گیری شکل موج، یا آنالیز ضربان بطن انجام میدهند اما همه دستگاهها برنامه نرم افزاری تفسیر کامل را ندارند.
خریدار آینده نگر باید آگاه باشد که تنها دستگاه هایی که بطور خاص ادعا میکنند توانایی تفسیر دارند میتوانند تشخیص، بیان دلایل و توصیه های مشاوره ای و آزمایشات بیشتر را ارایه دهند. (اگرچه در برخی از موارد، نرم افزار تشخیصی  تنها به عنوان یک آپشن موجود است.)
عوامل دیگر که به هنگام خرید الکتروکاردیوگراف در نظر گرفته میشود شامل کاربری آسان، قابلیت حمل، نوع کاغذ مورد نیاز، وضوح ضبط و هزینه لوازم مصرفی مانند الکترود ها و ژل میباشد.
امکاناتی را هم باید مد نظر قرار دهیم مانند اینکه برخی از دستگاهها توانایی اتصال به سیستم مدیریت اطلاعات یا یک مودم تلفنی برای ارسال اطلاعات را دارند.
برای اتصال با سایر مانیتورها یا کامپیوترها، دستگاه باید یک پورت RS232 یا سایر واسط های دیجیتال مناسب را داشته باشد.
ویژگیهای اضافه الکتروکاردیوگراف همانند وجود برنامه تست ورزش و یا استرس تست (درصورت دلخواه)، انعطاف در نحوه گزارش گیری و ... باید در تصمیم گیری لحاظ شود.
 
اطلاعات مربوط به کد UMDNS
متن ارایه شده دستگاههای ذیل را پوشش میدهند:
 

 

Electrocardiographs, Multichannel, Interpretive [16-231]

Electrocardiographs, Multichannel, Interpretive, Signal-Averaging [18-330]

Electrocardiographs, Multichannel, Noninterpretive [18-329]

Electrocardiographs, Multichannel, Noninterpretive, Signal-Averaging [17-687]

Electrocardiographs, Single-Channel [11-413]

 

 

 

 

  • شرکتهای دارنده دستگاههای الکتروکاردیوگراف جهت معرفی محصولات خود در جداول مقایسه‌ای تخصصی تجهیزات پزشکی میتوانند به نشانی http://www.safirmed.com مراجعه نموده و یا با روابط عمومی سفیر آگاهی تماس گیرند.
  • این مقاله توسط موسسه سفیر آگاهی تهیه شده است و استفاده از آن با ذکر منبع مجاز میباشد.
  • برای مشاهده اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس زیر مراجعه نمایید.

 

ملاحظات خرید: